Pati-Sev Logo
İletişime Geç 0536 573 7104

Patileri ve Doğayı Sevenler Koruyanlar ve Yaşatanlar Derneği – PATİ-SEV; Mefaret Özmez, Sonay İleri ve Beyza Gurbetçi öncülüğünde toplanarak tüzel kişilik kazanmış bir sivil toplum örgütüdür. PATİ-SEV, doğadaki tüm canlıların, doğal kaynakların ve yaban hayvanları, çiftlik hayvanları da dahil tüm hayvanların korunmasına, eğitim, araştırma, proje ve uygulama çalışmaları yoluyla katkıda bulunmaktadır.

Derneğimiz; doğayı ve onun bir parçası olan hayvanları koruma bilincinin yaygınlaşması, doğayla ilgili sorunlara kamuoyunun dikkatinin çekilmesi, hayvanların korunmaları, yardıma muhtaç olanlarının bakım ve sağlıklı yaşamalarını sağlamak için barınaklar kurulması ve işletilmesi, doğal yaşam ortamlarının arttırılması, toplumu hayvan hakları ihlalleri ve hayvanların hakları konusunda bilgilendirmek ve hayvanların haklarını korumak için çalışır.

Sayın kurucumuz Mefaret Özmez’in Sevgi Evi 20 yılı aşkın süredir Bursa’nın yardıma muhtaç hayvanlarına tür ayrımı gözetmeksizin kucak açmakta, veteriner hekimler kontrolünde, 2000’e yakın engelli, yaşlı ve hasta hayvanı koruma altında tutmaktadır. Bunun dışında Sevgi Barınağı uzun yıllar özellikle Bursa Büyükşehir Belediyesi olmak üzere çeşitli belediyelerle iş birliği ile binlerce hayvanın tedavisi ve kısırlaştırılmasına yardımcı olmuştur.

Sayın kurucumuz Sonay İleri’nin de Bursa Akçalar’da kurulu uzun yıllardır sokak hayvanlarının veya sokağa terk edilmiş ev hayvanlarının sahiplendirildiği, beslendiği, tedavi edildiği bir bahçesi mevcuttur. Sevgi Bahçemizde 200’e yakın can dostumuz misafir edilmekte, veteriner hekimler kontrolünde tedavi edilmektedir. Gelen tüm canların sahiplendirilmesi önceliği ile çalışılmakta, sahiplendirilen can dostlarımız da ömür boyu takip edilmektedir. Engelli, yaşlı ve hasta olan sahiplendirilemeyen can dostlarımız ise himayemiz altında yaşamlarını sürdürmektedir.

Sayın kurucumuz Beyza Gurbetçi öncülüğünde Balat Gönüllülerinin, Balat Ormanında Nilüfer Belediyesi’nin de desteği ile kurmuş olduğu Orman Bahçemizde yine yardıma muhtaç olan can dostlarımıza kucak açılmaktadır. Ayrıca Beyza Gurbetçi tarafından Bursa genelinde ağaçlandırma çalışmalarına destek olunmakta ve doğal yaşam kaynaklarının korunması için mücadele edilmektedir.

Derneğimize ait bahçelerde gerek belediyelerin veteriner işleri müdürlükleri ile gerek özel veteriner klinikleri ile çalışılmakta, iş birliği protokolümüze aykırı olmayacak şekilde, can dostların yaşam kaliteleri arttırılmaya çalışılmaktadır.

Bugüne kadar gerek üyelerimiz gerek destekçilerimiz ve işbirliği ortaklarımızla binlerce hayvanın yaşamına dokunduk. Hepsine ayrı ayrı teşekkürlerimizi sunarız.

Misyonumuz

Derneğimiz hayvanların en temel hakkı olan yaşam hakkının korunması, hayvanların yaşam kalitelerinin yükseltilmesi, hayvanlara yapılan kötü muamelelerin sonlandırılması ve kamuoyunun bilgilendirilmesi, hayvan sevgisi ve koruma bilincinin arttırılması, doğal yaşam alanlarının ve doğal kaynakların korunması ve arttırılması için çalışmalar yapar ve bu amaçlarla kamu ve sivil toplumla iş birliği yapar.

Vizyonumuz

Hayvanların yaşam hakkının ihlal edilmediği, hayvan koruma yasalarının yaşatmayı odak alacak şekilde düzenlendiği, hayvanların kötü muameleye maruz kalmadan huzur içinde yaşadığı bir dünyadır.